Čitateľský denník: Joe Hill - Oblek mŕtveho

Autor: Martin Šugár | 12.6.2012 o 9:06 | (upravené 12.6.2012 o 11:45) Karma článku: 5,08 | Prečítané:  303x

Túto knižku mám už pomerne dlho, keďže som ju dostal už v roku 2008 za citujem: vynikajúce študijné výsledky v školskom roku 2007/2008 od mojej vtedajšej riaditeľky. Jediné, čo vás môže zaraziť, že je to kniha desivá, plná nadávok a nechutností. Ja som mal vtedy 14 rokov. No, naša vtedajšia škola síce odhad na knihu nemala (už len názov a autor, syn slávneho horormága Stephena Kinga, odrádzajú školu od kúpy), ale s odstupom času si ich voľbu celkom pochvaľujem. No, poďme na to.

 

Hrdinom knihy je spevák rozpadnutej fiktívnej heavy metalovej kapely Jude´s Hammer, Judas Coyne. Je to muž okolo päťdesiatky, so záľubou v okultizme a poľahších gotických devách. Jednou z nich je Georgia, vlastným menom Marybeth. Judas jej dal toto meno preto, že si zamlada robil zbierku mileniek zo všetkých štátov USA a podľa nich tieto ženy volal. Preto južanka Marybeth je Georgia a Anna, jeho bývalá láska bola Florida.

A práve Florida mu narobí kopu problémov. Anna sa totiž zabila a jej otec, hypnotizérsky veterán vietnamskej vojny a jej šialená okultistická sestra, sa rozhodnú pomstiť. Krátko po smrti Anninho otca, Craddocka McDermotta, pošle Annina sestra Judasovi prekliaty oblek ich mŕtveho otca. A tým sa začnú problémy, ktoré majú skončiť Judasovou smrťou.

Tým sa roztočí kolotoč strachu, smrti a napätia, ktorý ma v tejto knihe neuveriteľne bavil. Miestami sa autorovi podľa mňa vážne podarilo zachytiť písmenkami strach. Práve to, že niektoré pasáže ostávajú nedopovedané, akoby zahalené rúškom tajomstva, dvíha napätie v knihe.

Nechcem zachádzať do spoilerov, príliš nechcem opisovať dej, ale ak sa radi bojíte počas čítania a ak radi pri čítaní pociťujete pocit, že to čo čítate, je neuveriteľne skazené a vy by ste to radšej čítať nemali, toto je titul pre vás. Je to staršia kniha, preto už ani nie je veľmi drahá. Problém je skôr s tým, že ju už ťažšie dostať, keďže nie je na skladoch. Navyše, mladý autor Joe Hill medzičasom vydal viacero ďalších kníh, na ktoré sa chystám už počas tohto leta.

A na záver, aby som to zhrnul, táto kniha je určite jedna z mojich obľúbených. Je miestami spirituálne desivá, až mi pripomína nejaký klasický horor s duchárskou tematikou, hneď nato padne sprosté slovo a sexuálna scéna. Autor skvele našiel rovnováhu medzi skazenosťou a strachom, medzi základnými atribútmi moderného hororu. A na to, že je to jeho prvotina, ja fakt podarená, môžem len odporúčiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?